Türkiye, Katar krizini etkiledi! Planlar bozuldu...

Arap asıllı Türk siyaset uzmanı Prof.Dr. Samir Salha, Katar krizi ile ilgili Türkiye’nin pozisyonunu değerlendirdiği açıklamalarda 'Türkiye'nin ikinci hedefin kendisi olduğunu hissetti ve yaptığı hamleler Katar krizini etkiledi.' açıklamasında bulundu.

Türkiye, Katar krizini etkiledi! Planlar bozuldu...
Advert

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Doha’ya gerçekleştirdiği ziyaret öncesinde Türkiye’nin Katar krizi ile ilgili net bir pozisyon belirlediğini söyleyen Salha, Çavuşoğlu’nun ziyaretinin Türkiye’nin kesin olarak Katar tarafında olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Ankara’nın hangi nedenlerle bu politikayı seçmiş olabileceği sorusunu yanıtlayan Salha, “Nedenlerden birinin Katar ile ortak siyasi ve ekonomik çıkarların olduğunu düşünüyorum. Son yıllarda Ankara ve Doha arasında önemli bir yakınlaşma oldu. Ayrıca Katar, son zamanlarda bilgi paylaşımı olarak ve siyasi alanda Türkiye’ye birçok kez destek çıktı” diye konuştu.

'KRİZİ İRAN DIŞİŞLERİ BAKANI'NIN ANKARA ZİYARETİ DE ETKİLEDİ'

Salha, ‘Türkiye’nin müdahalesinin krizin felaket boyutlarına ulaşmasını engelleyeceğini düşünüyor musunuz’ sorusuna şu yanıtı verdi: “Körfez ülkelerindeki siyasetçiler, gerilimin ‘sıcak’ evreye dönüşmesi amacını gütmediklerini birçok kez açıkladı. Ben durumun bu şekilde gelişebileceğini düşünemiyorum. Katar’a gıda sevkiyatlarının yapılması kararının ve TBMM’nin askerlerimizi oraya gönderme kararının durumun çözümü için tek önemli karar değildi. Krizin gelişmesini, İran dışişleri bakanının gerçekleştirdiği Ankara ziyareti de çok etkiledi. Türkiye, İran, Fransa ve Almanya’nın pozisyonları, sadece Katar için değil, ortakları için de beklenmedik bir gelişme oldu.”

'TÜRKİYE, İKİNCİ HEDEFİN KENDİSİ OLDUĞUNU HİSSETTİ'

‘Türkiye’de Körfez’deki krizin tehlikesi hissediliyor mu’ sorusunu yanıtlayan Salha, “Türkiye, Katar’a yapılan bu saldırıda kendisinin ikinci hedef halinde olduğunu hissetti. Ülkede hem siyasi iktidar, hem de siyaset uzmanları bir sonraki aşmanın Türkiye’ye yapılacak doğrudan bir saldırı olacağını düşünüyor. Bu saldırı, sadece Körfez ülkeleri tarafından değil, yeni ABD yönetimi tarafından da gerçekleştirilecek. Bu, (ABD Başkanı Donald) Trump’ın Riyad ziyaretinin ardından anlaşıldı. Türkiye tam da bu nedenle hızlı bir şekilde ve böylesine tepki verdi. Olup bitenlerin ABD’nin planlarının uygulaması olduğuna dair bir his var. Irak ve Suriye savaşı, ayrıca Katar etrafındaki son gelişmeler, ABD’nin projesinin birer parçası”ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Afrin'de 800 terörist öldürüldü
Afrin'de 800 terörist öldürüldü
Bekir Bozdağ ihraç edilen kişi sayısını açıkladı
Bekir Bozdağ ihraç edilen kişi sayısını açıkladı