Musul'da insanlık dramı yaşanıyor!

BMMYK Irak Temsilcisi Geddo, DEAŞ'in Musul'da 100 binden fazla sivili canlı kalkan olarak kullandığını duyurdu. Bölgede yiyecek kalmadığını, su ve elektrik de verilemediğini söyleyen Geddo, insani durumun "korkunç" olduğunu bildirdi.

Musul'da insanlık dramı yaşanıyor!

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Irak Temsilcisi Bruno Geddo, DEAŞ terör örgütünün Musul kentinin batısında 100 binden fazla sivili canlı kalkan olarak kullandığını açıkladı.

Geddo, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısında, Musul'daki insani durumun "korkunç" olduğunu söyledi.

DEAŞ mensubu teröristlerin kendilerini korumak için 100 binden fazla sivili kentin batısındaki "Eski Kent'"e götürdüğünü belirten Geddo, bu sivillerin canlı kalkan olarak kullanıldığını bildirdi.

Sivillerin tutuldukları tarihi yerde çatışmaların ortasında kaldığını ve panik yaşadığını aktaran Geddo, bölgede yiyecek kalmadığını, su ve elektrik de verilemediğini kaydetti.

Geddo, terör örgütüne mensup keskin nişancıların kaçmayı deneyen sivilleri öldürme yoluna gittiğini ifade ederek, bir şekilde kaçmayı başaranların da travma yaşadıklarını ifade etti.

"Kamp protokolüne uyulmadı"

Musullu sığınmacıların kaldığı kamplardan birinde verilen iftar yemeği sonrası yüzlerce kişinin zehirlenmesine de değinen Geddo, iki kişinin zehirlenerek öldüğü yolundaki haberlerin gerçeği yansıtmadığını aktardı.

Geddo, gıda zehirlenmesine kamptaki gıda protokolüne uyulmamasının yol açtığını, Erbil'den getirilen yemeklerin yolda 40 derece sıcaklık altında bozulmuş olabileceğini belirtti.

BMMYK olarak Musul'da yerinden edilen 500 binden fazla kişiye insani yardımda bulunduklarını dile getiren Geddo, operasyon başlangıcıdan bu yana 195 bin sivilin şehre geri döndüklerini sözlerine ekledi.

Musul'un batı yakasındaki "Şifa Mahallesi" ve "Eski Kent" bölgelerinde ağır sokak çatışmaları devam ediyor.

Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Casım el Caf, önceki gün yaptığı açıklamada, Musul kent merkezinin batı yakasında terör örgütü DEAŞ ile devam eden çatışmalardan dolayı evlerini terk eden sivillerin sayısının 690 bine ulaştığını belirtmişti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas'ta Sedat Peker İzdihamı!
Sivas'ta Sedat Peker İzdihamı!
25 günlük askere tazminat var mı?
25 günlük askere tazminat var mı?