Başbakan Yıldırım: Ülkemizi hiçbir güç durduramayacak

Başbakan Binali Yıldırım, "fitne peşinde olanlara bu millet asla fırsat vermeyecektir." dedi.

Başbakan Yıldırım: Ülkemizi hiçbir güç durduramayacak

Başbakan Binali Yıldırım, Söğüt Belediyesi tören alanında düzenlenen 736. Söğüt  Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri'nde yaptığı konuşmada, milletin çok  acılar, musibetler gördüğünü, çok badirelerden geçtiğini ancak istiklaline gölge  düşürmediğini belirtti.

Milletin ruhuna, değerlerine yabancılaşan Fetullahçı Terör Örgütü  (FETÖ) üyelerinin 15 Temmuz'da millete acı yaşatmak istediğini hatırlatan  Başbakan Yıldırım, "Hayme Ana, Şeyh Edebali, Ertuğrul Gazi'nin taşıdığı ruhtan  beslenemeyenler o gece bu aziz milletin istiklaline kastettiler. Hatırlayın, 15  Temmuz'da asker kılığına girmiş FETÖ teröristleri karşısında Başkomutanımız,  Cumhurbaşkanımız, milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan dik durdu. Hükümeti, 80  milyon vatandaşıyla alçaklara geçit vermedik. Demokrasiye, Cumhuriyet'e sahip  çıkan bu büyük millet Türk milletidir. Bu milletin bir ferdi olmaktan gurur, onur  duyuyorum." ifadelerini kullandı.

Şehitleri rahmetle yad eden, gazilere şifa dileyen Başbakan Yıldırım,  "15 Temmuz zorbalığa, baskıya, darbeye karşı milletin özgürlük, demokrasi aşkıyla  verdiği en güzel cevaptır." diye konuştu.

Yıldırım, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da genç kuşakların,  kadınların gazi ve şehitlerin mukaddes emanetine sahip çıkacağına yönelik  inancını dile getirerek, "Söğüt ruhu 15 Temmuz'da tekrar dirilmiştir, yeniden  diriliş, yeniden yükselişin miladıdır 15 Temmuz. İhanet odaklarının saldıkları  zehri devletin damarlarından temizleyen Türkiye artık yeni hedeflere, ufuklara  yelken açmıştır. Ekonomide, hukukta, demokraside kendine büyük hedefler koyan  ülkemizi hiç ama hiçbir güç asla durduramayacaktır. Birliğimizi, beraberliğimizi,  kardeşliğimizi hedef alan, fitne peşinde olanlara bu millet asla fırsat  vermeyecektir."  dedi.

- "Nerede mazlum varsa onun yanındayız"

Her vatandaşın hakkına, hukukuna sonuna kadar sahip çıktıklarını ve  çıkmaya devam edeceklerini ifade eden Başbakan Yıldırım, "Sadece İstanbul, İzmir,  Ankara'yı değil Konya'yı, Diyarbakır'ı, Edirne'yi, Mersin'i, Samsun'u velhasıl 81  vilayeti, 780 bin kilometrekare vatan toprağını bir biliriz, aynı ruhla sahip  çıkarız." diye konuştu.

"Gönül coğrafyası"na da sahip çıktıklarını vurgulayan Yıldırım,  "Arakan'a, Filistin'e, Kudüs'e de sahip çıkarız. Nerede mazlum varsa onun  yanındayız, nerede zulüm, vahşet varsa onun da karşısındayız. Biz ecdadımızdan bu  mirası devraldık, bundan böyle de aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz."  değerlendirmesini yaptı.

Başbakan Yıldırım, 736. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük  Şenlikleri'nin medeniyet ufkunu bir kez daha hatırlattığını belirterek, sözlerini  şöyle tamamladı:

"Bir olalım, iri olalım, diri olalım, birlikte Türkiye olalım.  Malazgirt'ten Çanakkale'ye, Şanlıurfa'dan Kahramanmaraş'a, Gaziantep'ten  İstanbul'a destansı bir varoluş mücadelesi verdik. Milletin tarih boyunca gönlünü  de vatanını da hep bu aşkla aydınlattı, adaletle hükmetti, adaletle paylaştı.  Buradan Ertuğrul Gazi'nin manevi huzurunda, bu mübarek topraklara bu ruh, bu  manayı aşılayan milletin medeniyet yolcuğuna yön veren tüm kahramanlarımızı,  şehitlerimizi rahmetle şükranla anıyorum. Allah kardeşlik ruhumuzu yaralamak  isteyenlere ebediyen fırsat vermesin, milletimizi, ülkemizi ilelebet payidar  etsin."

Konuşmasının ardından Başbakan Yıldırım'a, Bilecik Valisi Tahir  Büyükakın tarafından Osmanlı tuğrası takdim edildi.

Başbakan Yıldırım ata bindi

Başbakan Yıldırım, program öncesi Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman  Bey'in babası Ertuğrul Gazi'nin türbesinde dua etti.

Türbede ''saygı nöbeti'' tutan askerlerin nöbet değişimini izleyen  Yıldırım, askerlerle fotoğraf çektirdi.

Yıldırım, daha sonra yürüyerek 736. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve  Yörük Şenlikleri'nin düzenlendiği Söğüt Belediyesi tören alana geldi. Yıldırım,  alanı dolaşarak etkinliği izlemeye gelen vatandaşları selamladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başlayan  programda, protokol konuşmalarının ardından Jandarma Genel Komutanlığı  Bandosunca, "Diriliş" ve "Memleketim" adlı eserler seslendirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Mehteran Takımı'nın gösteri sunduğu  etkinlikte, 15 ülkeden güreşçilerin katıldığı güreş şampiyonası da yapıldı.

Başbakan Yıldırım, törende, üzerinde Türk bayrağı rozeti bulunan  "yörük atkısı" ile "yörük kalpağı" taktı.

Etkinliğin sonunda Başbakan Yıldırım, Balıkesir Karesi Atlı Okçuluk  tarafından getirilen "Kosovalı" adlı ata bindi. Alandaki vatandaşları selamlayan  Yıldırım'a, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Yıldırım, daha sonra şenlikler kapsamında kurulan panayır alanını  gezdi, çadırları ziyaret etti.

736. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri'ne, Başbakan  Yardımcısı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal,  BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Çiğdem  Karaaslan, Hamza Dağ ve Harun Karacan, bazı milletvekilleri ve vatandaşlar  katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Emeklilerin zam oranı ne kadar oldu! 10 soruda emekliye zam rehberi....
Emeklilerin zam oranı ne kadar oldu! 10 soruda emekliye zam rehberi....
Hulusi Akar, şehitlerin mezarını ziyaret etti
Hulusi Akar, şehitlerin mezarını ziyaret etti