Kadir Topbaş istifa etti!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde yaşanan 'veto krizinin' ardından Başkan Kadir Topbaş, 13 yıldır sürdürdüğü görevinden istifa etti. Topbaş, 18:30'da yaptığı basın toplantısıyla istifasını açıkladı. Topbaş istifasıyla da AKP tarihinde 'görevinden istifa eden ilk belediye başkanı' oldu.

Kadir Topbaş istifa etti!

AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde ‘veto krizi’ yaşanmıştı. Daha önce “Bunlar bizi sıkıntıya sokar” diye Başkan Kadir Topbaş tarafından veto edilen imar değişikliklerini içeren dosyalar, başkanlarının ikazına rağmen AKP’liler tarafından Meclis’ten geçirilmiş yani Kadir Topbaş’ın vetosu ‘veto’ yemişti. CHP’li Barış Yarkadaş da Topbaş’ın istifa edeceği iddialarını gündeme getirmişti.

İLGİLİ HABERKadir Topbaş istifa ettiğini açıkladı iddiası! CHP'li Barış Yarkadaş'tan flaş açıklamaKadir Topbaş istifa ettiğini açıkladı iddiası! CHP'li Barış Yarkadaş'tan flaş açıklama

BAŞBAKAN: KADİR BEY AÇIKLAMA YAPACAK

Bugün Ankara’da gazetecilere konuşan Başbakan Binali Yıldırım da İBB’deki krizle ilgili “Kadir Bey bugün içinde konuyla ilgili bir açıklama yapacak” demişti. Ve İBB’den beklenen son dakika haberi az önce geldi. 18:30’da yaptığı basın toplantısıyla istifasını açıkladı. Böylece Kadir Topbaş, 13 yıldır oturduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi koltuğunu bıraktı.

“HERHANGİ BİR KIRGINLIĞIM YOK”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın saat 18:30'da Saraçhane'deki İBB binasında yaptığı açıklamayla görevinden istifa ettiğini herhangi bir kırgınlığının olmadığını ve partisiyle ilişkisinin bitmediğini ifade etti.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifa ettiği yönündeki iddialara canlı yayında yanıt verdi ve basın mensuplarına istifa ettiğini açıkladı.

‘Kırgınlığım yok, partimin üyesiyim’ diyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifa konuşmasından satır başları şöyle:

“Partime ve bana gönlünde yer ayıran herkese teşekkür ediyorum. Emanet bir şehir ve emaneti devralıyorum. Emanetin ne demek olduğunu bilenlerdeniz dedim ve hep emanet olarak baktım. Çocuklarımıza ve ailemize çok vakit ayıramadım. Eğer siz hizmet edecekseniz bu böyle. Zaman zaman söylerim çocuklarımızı hırsız gibi sevdik, evimize hırsız gibi girdik ama emanete asla yanlış yapmadık. Hata ile ihanetin birbirine karıştırılmaması gerekir. İhanet edenler asla affedilmemelidir. Belediyemizin tüm çalışanları ile partimin her kademesiyle birlikte bu kente hizmet etmeye çalıştım. 3 dönem gibi ciddi bir güçle ciddi bir emanet verdiler. Hayatımda yorgunluk kelimesini kullanmadım, hiçbir yerde yorgunum demedim. 2009 seçimlerine gittiğimiz zaman İstanbul diyecek ki bu adamdan kurtulalım diyecek ya da bu adam işi biliyor diyecek dedim. Borçlu bir belediye bırakmıyorum. Hayatımda yorgunluk kelimesini asla kullanmadım. İstanbul dünya mirası böyle bir kentte başkan olmak bir takdir meselesi. Her duamda ben İstanbullular’a devamlı dua ettim. Çünkü böyle bir şehir bir başka. İnsan herşeyi affeder adam yerine konmamayı affetmez. Bırakmak istedim bırakmayın dediler. İstanbullular’a ben özellikle teşekkür ediyorum. Desteğini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum. Muhalefet buradan bir şey çıkarmasın. Ben belediye başkanlığı görevimden istifa ettim ama partimle bağlarımı koparmadım. Partimin bütün çalışmalarında yanında olacağım. Türkiye’de şuanda MGK toplanmış Kuzey Irak’ı konuşuyor. Türkiye’nin gündemi budur. Hükümetin yanında olmak zorundayız Türkiye olarak. Siyaset iki şey için olur ya idealiniz vardır ya da menfaatiniz. Biz ideal adamıyız. Hedeflerimiz belli hedeflerimiz 2023’tür 2071’dir. Ben tekrar genel başkanımıza beni İstanbul’a belediye başkanlığına uygun gördüğü için teşekkür ediyorum. İstanbul’daki mahalle teşkilatına kadar herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı

1999’DAN BERİ BAŞKANDI

Kadir Topbaş 1996 yerel ara seçimlerinde Refah Partisi’nden Bakırköy Belediye Başkanlığı’na aday olmuş ancak seçilememişti. Topbaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildiği 1999 yerel seçimleri’nde, Fazilet Partisi’den Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na seçilmişti. Topbaş bu dönemde mimari projesini kendisinin çizdiği “Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Rehabilitasyon” çalışmaları kapsamında Kasımpaşa'da Kapalı Spor Salonu Kompleksi, Eğitim ve Sosyal Tesislerini hizmete sunmuştu.

2004’DE İSTANBUL’UN BAŞINA GEÇTİ

AKP’lilerin ‘Kadir Abi’ diye hitap ettiği Topbaş; 28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AKP’den aday olmuş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilmişti. Kadir Topbaş 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde de yine AKP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmişti. Topbaş istifa etmeseydi, 2019 ilkbaharında yapılması planlanan seçimlere kadar bu koltukta kalacaktı.

İLGİLİ HABERDamat Ömer Faruk Kavurmacı için tarih belli olduDamat Ömer Faruk Kavurmacı için tarih belli oldu

DAMADI FETÖ’DEN CEZAEVİNDE

Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı 15 Temmuz 2016 tarihindeki hain darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ operasyonları kapsamında 8 Eylül 2016 tarihinde “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklanmış, 3 Mayıs 2017 tarihinde de sağlık sorunları gerekçe gösterilerek serbest bırakılmıştı. Kavurmacı için 16 Haziran 2017 tarihinde yeniden ‘tutuklama’ kararı çıkarılmıştı. Kavurmacı halen cezaevinde tutuklu bulunuyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Emeklilerin zam oranı ne kadar oldu! 10 soruda emekliye zam rehberi....
Emeklilerin zam oranı ne kadar oldu! 10 soruda emekliye zam rehberi....
Hulusi Akar, şehitlerin mezarını ziyaret etti
Hulusi Akar, şehitlerin mezarını ziyaret etti