Trump ABD'nin stratejisini açıkladı: En büyük 2 rakibimiz...

ABD Başkanı Donald Trump altında kendi imzası bulunan yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi’ni açıkladı.

Trump ABD'nin stratejisini açıkladı: En büyük 2 rakibimiz...

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin ulusal güvenlik stratejisini açıkladı. Trump, kabinenin tamamının onayını taşıdığını belirttiği ABD'nin ulusal güvenlik stratejisinin dört temel unsura dayandığını söyledi.

"ÖNCEKİ BAŞKANLAR SINIRLARI ARDINA KADAR AÇMIŞTI, BU BÜYÜK HATAYDI"

Trump, 'Önce ABD' başlıklı ulusal güvenlik stratejisini açıkladı. Eski ABD liderlerini halkın gerçek çıkarlarına hizmet etmemekle suçlayan Trump, "Önceki başkanların hatası, ABD sınırlarını ardına kadar açmalarıydı" dedi ve sınırların korunamaması halinde ABD'yi de koruyamayacaklarını söyleyerek sınır politikalarının öncelik taşıdığını vurguladı.

"İRAN DEVRİM MUHAFIZLARI TERÖRİZMİ DESTEKLİYOR"

İran'a uygulanan yaptırımlardan bahseden Trump, "İran Devrim Muhafızları terörizmi destekliyordu ve biz onlara yaptırım uyguladık" ifadelerini kullandı.

"DEAŞ'I, NEREYE KAÇARLARSA TAKİP EDİYORUZ"

DEAŞ'la mücadeleye değinen Trump, "ABD, DEAŞ'a önemli darbeler indirmiştir. Nereye kaçarlarsa takip ediyoruz ve ABD sınırlarından içeri girmelerine izin vermiyoruz" dedi.

"KUZEY KORE DÜNYAYI TEHDİT EDEMEMELİ"

Kore Yarımadası'nda tırmanan gerilime ilişkin "Kuzey Kore'nin izole edilmesinde daha yapacak çok şey var" diyen Trump, "Bu rejim dünyayı tehdit edememeli" ifadesiyle sözlerini sürdürdü.

"RUSYA VE ÇİN BİZİM İÇİN RAKİP KUVVETLER"

Trump'ın gündeminde Rusya ve Çin'le ilişkiler de vardı. Rusya ve Çin'i 'rakip kuvvetler' olarak tanımlayan Trump, "Amerikan etkisine, değerlerine ve zenginliğine meydan okuyan rakiplerimizle, ki bunlar Rusya ve Çin, karşı karşıyayız. Onlarla ve diğer ülkelerle büyük ortaklıklar kurmaya çalışacağız, ancak ulusal çıkarımızı koruyan bir şekilde" dedi ve Rusya'nın ABD'ye istihbarat paylaşımından dolayı teşekkür etmesini örnek gösterdi.

"Önce geçmişin hatalarına bakmamız lazım, eski ABD liderleri ‘felaket' ticaret anlaşmaları yapıp, milyonlarca işi ülke dışına yolladılar" diyen Trump, "Seçimlerden sonra iki milyon yeni iş sahası oluşturduk, borsalar rekor düzeyde yükseldi, 22 yasal kısıtlamayı kaldırdık, ekonomi yüzde 3'ün üzerinde büyüdü, tüketici güveni arttı" dedi.

"STRATEJİNİN DÖRT TEMELİ"

ABD Başkanı Donald Trump, ulusal güvenlik stratejisinin dört temelini şöyle sıraladı:

- Yeni strateji belgemiz önceliği sınırlarımızın güvenliğine verecek.
- Stratejimizde ikinci temel prensip Amerika'nın refahını korumak ve güçlendirmek olacak.
- Stratejimizin üçüncü temel noktası barışı güçle korumak.
- Stratejimizin bir diğer ayağı da tüm dünyada Amerika'nın etkinliğini, gücünü arttırmak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Emeklilerin zam oranı ne kadar oldu! 10 soruda emekliye zam rehberi....
Emeklilerin zam oranı ne kadar oldu! 10 soruda emekliye zam rehberi....
Hulusi Akar, şehitlerin mezarını ziyaret etti
Hulusi Akar, şehitlerin mezarını ziyaret etti