Kabe Ümmetin'dir
Hakan Yağız BOZDEMİR

Kabe Ümmetin'dir

Advert

Kabe Ümmetin'dir diye başlamak istiyorum söze... Büyük üzüntü duyarak Suudi Arabistan Hükümeti'nin ikinci kez Umre ibadeti için Mekke'ye gidecek vatandaşlardan ek vergi yasasını Şiddetle kınıyorum.Kabe-i Şerife yüz sürmek isteyen,ibadetleri için Mekke'ye gitmek isteyen,Mescid-i Nebevi de huzura durmak isteyen milyonlarca insanın vebaline girmektir bu yasa... Efendime,Kabeme gitmeyi,vuslata ermeyi kolaylaştırmak yerine,bu güçlük neden? Ve İslam Ülkeleri neden bu kadar tepkisiz...? Suudi Arabistan Hükümeti'nin bu kararının ardından Fas,Ürdün,Mısır ve Endonezya'nın ülke olarak bir yıl Umreye gitmeme kararı almasını da takdirle karşılıyor ve destekliyorum. Aynı ölçüde kendi Ülkem Türkiye başta olmak üzere bütün İslam Ülkeleri'nin aynı kararlılıkla tepki göstermesi bu kararın yeniden gözden geçirilmesi noktasında etkili olacağını düşünüyorum. Ve ilginç olan şu ki bir yasa çıktığında,bulunduğu dönemi kapsamalıdır,geçmişe dair bir yasa oluşturulamaz.Arabistan Hükümeti'nin geçmiş yıllarda dahi olsa hayatı boyunca bir kez Umre İbadeti için Suudi Arabistan'a giden bütün Vatandaşlara uygulayacağını açıkladığı bir yasa ile karşı karşıyayız. Suudi Arabistan’ın umreye ikinci kez gidecek umrecilere 540 USD’lık bir ek vergi getirme kararı bütün dünya Müslümanlarının tepkisi ile karşılaştı. Bu kararla ilgili Fas, Ürdün ve Mısır 2016-2017 senesinde umre yapmamayı tartışmaya başlarken Türkiye’deki bazı firmalarda umreyi bu sene için kapatmanın bu karara çözüm olmayacağı görüşünü savunuyorlar.

Ek vergi kararının yanlış sonuçlar doğuracağına da dikkat çeken firmalar, bu karardan dönülmesi için gerek Diyanet İşleri Başkanlığını gerekse TURSAB’ı bilgilendirdiklerini ancak şu ana kadar sorunun çözümü için bir sonuç alınamadığı noktasına da dikkat çektiler.Hac ve Umre sektöründe faaliyetlerini sürdüren HÜRSAD (Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği) bu kararın iptal edilmesi yönünde imza kampanyası ile yazılı ve görsel medyada ve sosyal iletişim kanallarında farkındalığı arttırmak için kampanyalar düzenlemeye devam etmesi de önemli tepkiler diye düşünüyorum.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen umre fuarında açıklama yapan HURSAD Başkanı Mehmet Uzuner, 540 USD yani 2000 Suudi Arabistan Riyali ek verginin alınmaması için Suudi Arabistan’da bulunan iş ortaklarına büyük otel gruplarına ve vize firmalarına konuyu aktardıklarını, iş ortaklarının ülkelerine döndüklerinde İslam dünyasından gelen tepkileri Suudi yetkililere ileteceklerinin sözünü aldığını açıkladı.

Son bir kaç senedir Kabe ve çevresindeki inşaatlar sebebiyle İslam aleminden gelecek olan hacılara yönelik kota düşürülmesi gündemde iken inşaatların bittiği bugünlerde hacca gidemeyen bir çok insanın tekrar umreye gitmesine engel olmak ve bu doğrultuda kararlar alıp bunu bütün İslam alemine dayatmak; harem bölgesiyle ilgili kararlarda Suud yönetiminin kendi başına karar almamasını, İslam aleminden bir istişare heyetiyle bu kararlara imza atması gerektiği fikrini tekrar gündeme getirdi.

Bu kararın sektörü olumsuz etkilediğini yineleyen firmalar, şuan için 540 USD lık bedelle ilgili rezervasyon iptalleri yaşadıklarını belirtti.

Bütün bunlar yaşanırken dokuz defa Umre İbadeti için Kutsal Topraklara,vuslata yolculuk yapmış bir medya mensubu olarak bu kararı şiddetle kınıyor ve düzeltilmesi için bütün İslam Ülkeleri'nin birlik olması gerektiğini düşünüyorum.

Kabe Ümmetin'dir,Ümmetin kalmalıdır...

Yönetmen/Sinema Eğitmeni

Hakan Yağız Bozdemir

" الكعبة للأمة "

أود البدء بالكلام قائلاً بأن الكعبة هي ملك كل المسلمين ..

إني أذم و بشدة قانون الضريبة الإضافية الذي فرضته حكومة المملكة العربية السعودية على جميع المواطنين الذين يودون الذهاب إلى مكة بهدف أداء مناسك العمرة للمرة الثانية .

هذا القانون يُعد إعتداءً على حق كل من يريد الذهاب إلى مكة ليشعر بالسلام و الطمأنينة أثناء وقوفه في حرم المسجد النبوي الشريف , و كل من يريد أن يلامس الحجر الأسود و الكعبة الشريفة بهدف أداء مناسك العمرة و الحج . لما كل عمليات التصعيب هذه بدلاً من تسهيل كل الطرق التي تؤدي إلى رسولنا الكريم و كعبتنا الشريفة ؟

و من الأمور الأخرى التي لفتت انتباهي , هو سبب صمت الدول المسملة الأخرى عن هذا القرار ؟

كما أنني ادعم و أشد على أيدي , مصر , الاردن , المغرب و اندونيسيا , هذه الدول التي اتخذت قراراً بعدم الذهاب إلى العمرة لمدة عام كامل كـ ردة فعل على القرار الذي أصدرته حكومة المملكة العربية السعودية . كما أنني أعتقد و أفكر بأن إبداء دولتي تركيا أيضاً ردة فعل تُجاه هذا القرار سوف يجعل حكومة المملكة العربية السعودية تعيد النظر في هذا القرار الذي اتخذته .

و الغريب في الأمر هو كالتالي , في حال إصدار قانون معين , فيتوجب بأن يشمل الفترة الزمنية الذي صدر فيه فقط . فليس من الممكن بأن يتم إتخاذ قرار حول الماضي . فنحن الآن وجهاً لوجه مع قانون صرّحت المملكة السعودية عن تطبيقها له تُجاه كل المواطنين الذين سبق و ذهبوا إلى المملكة العربية السعودية لمرة واحدة طوال حياتهم .

جميع المسلمين حول العالم أبدوا استيائهم ضد القرار الذي اتخذته المملكة العربية السعودية , و الذي ينص على فرض مبلغ مالي و قدره 540 دولار أمريكي على كل من يود الذهاب إلى المملكة العربية السعودية بهدف أداء مناسك العمرة للمرة الثانية .

فيما تتداول بعض الدول العربية , مثل مصر , المغرب و الاردن قرار عدم القيام بأداء مناسك العمرة لعام 2016-2017 احتجاجاً على هذا القرار , العديد من الشركات المنظمة لرحلات العمرة في تركيا تعتقد بأن إتخاذها لهذا القرار لن يكون صائباً , و لن يُعتبر حلاً لهذه المشكلة .

هذه الشركات التي تلفت الأنظار إلى أن قرار الضريبة الإضافية سوف يؤدي إلى نتائج سلبية , قاموا بالتصريح على أنهم أعلموا وزارة الأعمال الدينية و السياحة في تركيا حول هذا القرار و ما يتعقبه من نتائج سلبية , إلا أن هاتين الأخيرتين لم تعطيا إلى الآن أي جواب لهذه الشركات . شركة " هورساد " أو " جمعية وكالات السياحات المنظمة نحو العمرة و الحج " , قد وضحت بأنها سوف تقوم بتنظيم حملات توقيع ضمن الشبكة العنكبوتية و ضمن شبكات التواصل الإجتماعي المرئي و الكتابي بهدف إلغاء القرار الذي تم إصداره من قِبل حكومة المملكة العربية السعودية , اعتقد بأن هذا النمط من حملات التوقيع سوف يؤدي إلى نتائج إيجابية .

السيد محمد أوزونر , رئيس مجلس إدارة " هورساد " قد قام بالتوضيح ضمن معرض العمرة المنظم في الأيام الأخيرة , قائلاً بأنه تواصل مع أصحاب الفنادق الكبرى و شركات الفيزا اللاتي يعمل معه بشكل مشترك في المملكة العربية السعودية , الذين بدورهم قاموا بمنح السيد محمد أوزنور وعوداً تنص على أنهم سوف يقدمون المساعدات التي يستطيعون عليها لإلغاء هذا القرار فور عودتهم إلى المملكة العربية السعودية .

فيما يشغل موضوع تخفيض الحصص تُجاه الحجاج الذين سيأتون من العالم الإسلامي بسبب أعمال البناء في محيط الكعبة في السنوات الأخيرة الرأي العام , أشار الأنظار إلى أنه لا يحق لأي طرف من الأطراف حتى لو كانت حكومة المملكة العربية السعودية أن تقوم بإتخاذ قرارات كهذه دون اللجوء و استشارة جميع العالم الإسلامي , فهذه القرارات الأخيرة التي تم صدورها عن الحكومة السعودية ستمنع العديد من المسلمين من الذهاب إلى مكة لأداء مناسك العمرة .

الشركات التي أكدت على أن هذا القرار سوف يؤثر على مجالات عملهم بشكل سلبي , قد وضحت بأنه هناك العديد من الأشخاص قاموا بإلغاء حجوزاتهم بعد صدور قرار الضريبة الإضافية و التي تبلغ 450 دولار أمريكي .

إنني أذم هذا القرار بكل شدة بصفتي إعلامي و صحفي ذهب إلى زيارة تلك الأراضي الكريمة المحرّمة تسع مرات , و أعتقد بأنه يجب على جميع الدول الإسلامية أن تتحد و تتخذ الإجراءات اللازمة لإلغاء هذا القرار .

الكعبة هي ملك الأمة و يجب أن تبقى للأمة ..

المخرج و أستاذ التمثيل

هاكان ياغز بوزديمير

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas'ta Sedat Peker İzdihamı!
Sivas'ta Sedat Peker İzdihamı!
25 günlük askere tazminat var mı?
25 günlük askere tazminat var mı?