arama

Çoçuk Sahibi Olan Babalara Düşen Görevler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Güncel Manşet Güncel Manşet
  • 1 Star
    Loading...

Bebeği emzirmek genellikle annenin sorumluluğu gibi gözükse de  bu esnada babaya da düşen pek çok görev vardır. Bebeğin doğmasından itibaren uykusuz geçen bir süre başlar ve bu noktada birçok şey için babalar eşlerine yardım etmek durumundadır. Geleneksel yayınlarda her işi kadına yükleyen bir tutum yer alsa da gerçek hayatta durum bunun tam tersi.

Yazar Catherynne Valente, 2002 basım yılına sahip New Mother’s Guide to Breastfeeding isimli kitabı okuduktan sonra içerisinden bir kısmı paylaşarak Twitter hesabından eleştirisini dile getirdi ve birçok kişi de yazara destek oldu. Kitapta şöyle bir ifade kullanılıyordu: “Babalar, eğer eşiniz sorun yaşıyor ya da acı çekiyorsa olaya dahil olup tekniğini ayarlamasına yardım edin. Ona başarılı bir emzirmenin çocuk yetiştirmenin en önemli gerekliliği olduğunu söyleyin.

Emziren eşler için babaların görevleri nelerdir?

Kitapta yazılan bu ilginç önerinin aksine babalara çok daha fazla görev düşüyor ve bunlardan biri emziren kadına ders vermek değil. İşte emziren eşler için babaların görevleri…

Yararlı oyuncu olun

Babalar için en kilit rollerden biri her daim yardımcı olmalarıdır. Bu esnada babalar emziren eşleri için rahat yastıklar hazırlayabilir, odanın ısısını anne ve bebeğin istediği şekilde ayarlayabilir, kadına masaj yapabilir ve bebeğin biberonlarını temizleyip kullanıma hazır hale getirebilir ve böylelikle  ev işleriyle doğrudan ilgilenmesi de anneyi çok rahatlatacaktır.

Yardım için onunla iletişime geçin

Evin içindeki işlerin yanı sıra eşinizin dışarıdaki işleriyle ilgili de yardıma ihtiyacı olabilir. Bu esnada onu yormamak adına bulması gereken yerleri onun yerine siz arayabilir ve işlerinin bir kısmını organize edebilirsiniz.

Emziren eşler için babaların görevleri nelerdir?

Yaşadıklarını bilin

Bir annenin bebeğini emzirirken yaşadığı ağrı ve acıların farkında olun. Nasıl bir his olduğunu bilmeseniz bile onu anladığınızı eşinize hissettirin.

Onu dinleyin

Bebeğini emziren bir anneye “Pozitif düşün” ya da “Bunu yapmak zorundasın” gibi kırıcı kelimeler söylemeyin. Onun yerine size derdini anlatıyorsa öneriler sunmak yerine onu sadece dinleyin. Bu esnada boynuna masaj yapın ve yaptığının harika bir şey olduğunu ona hatırlatın. Sonrasındaysa bebeğinizi alıp karınızı uyuması için bir süre yalnız bırakın.

Ziyaretçilere sınır koyun

Bizim ülkemizde yeni doğan bebek ziyareti değerli bir kültür olduğu için; Bu esnada babalar bu durumu ele alıp ziyaretçilere sınır getirerek öncelikle annenin ve bebeğin sağlığını düşünmelidir.

Emziren eşler için babaların görevleri nelerdir?

Bebekle anne arasında aracı olun

Bebeğiniz hiç ummadığınız saatlerde sık sık uyanır. Bu esnada eşinizin yataktan kalkıp bebeği emzirmeye gitmesinin yanında başka çözümler de var. Mesela bu esnada babalar bebeği alarak annenin yanına getirebilirler.

Bebeğin altını değiştirme işini üstünüze alın

Yeni doğmuş bir bebeği emzirmek günün büyük bir kısmını kapsar. Bununla paralel olarak bezlerini de sıklıkla kirletirler. Bu sebeple babalar her ne kadar güzel bir koku vadetmese de bebek bezini değiştirme işini üstlerine alabilirler.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.