arama

Eyfel Kulesi hakkındaki herşey burada!

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Mehmet Kaya Mehmet Kaya
 • 1 Star
  Loading...

Eyfel Kulesi: Demir Leydi

Paris deyince ilk akla gelen yeri uzun uzun hayal etmekle ve hakkında belki de bilmediğimiz tonla şeyle başlayabiliriz. Demir Leydi’nin omuzlarında bir rüyaya dalmaya hazırsak kemerlerinizi bağlayınız, uçuşa geçiyoruz ☺.

Önce Eyfel Kulesi’ni biraz tanıyalım istiyoruz… Ama merak etmeyin tarih kitabı okuyormuş hissini asla vermeyeceğiz ☺. Bu kule meşhur Fransız devriminin 100. yıldönümünde düzenlenen Expo 1889 Paris Fuarı için tasarlanmış. Kimilerine göre “demir yığını”, kimilerine göre ise “mühendislik harikası” bu masal kulenin yapımı 1887 yılında başlamış ve toplam 2 yıl 2 ay sürmüş.

Birçok engellemelere rağmen ayakta kalmayı başaran Demir Leydi, Fransa’nın sembolü olana kadar çok badireler atlatmış. Düşünsenize Fransa’yla bu kadar iç içe olan bir yapı, önce Barcelona’ya yapılması planlanırken vazgeçiliyor. Yapımından 20 yıl sonra yıkılacak diye beklenirken, yıkılmıyor… Çoğu Fransız halkının ve sanatçılarının olumsuz eleştirilerine, toplanan imzalara rağmen bir şekilde “Ben senin kaderinim Paris, bana alışsan iyi olacak!” dermişçesine ayakta kalmayı başarıyor ve 130 yıldır en çok bilinen yapıtlar arasında yerini alıyor ☺.

Paris’te Eyfel Kulesi‘ni göremeyeceğiniz tek bir yer var!

Şehirde nereye baksanız Eyfel Kulesi tüm ihtişamıyla karşınıza dikiliyor… Öyle ki Paris’te Eyfel Kulesini göremediğiniz tek yer kulenin içerisi. Yani bu kuleyi görmemenin tek yolu parasını ödeyip kuleye tırmanmak ve aşk şehrine tepeden bakmak☺ Bütçenize göre merdivenle çıkabileceğinizi veya asansörü tercih edebileceğinizi hatırlatıyor ama sizlere Elit Fukara olarak kuleye tırmanmak yerine karşısına geçip izlemenizi öneriyoruz ☺.

Aşıklar şehri mi yoksa fareler şehri mi?

Her şey çok mu güzel peki? Tabi ki hayır… Çok turist çektiğinden dolayı şehir çok temiz değil mesela. Eyfel Kulesi’nin Seine Nehri tarafında oldukça fazla fare var. Akşamları ortaya çıkıyorlar ve öyle ki bizim ülkemizde sokakta kediler ne kadar fazlaysa burada o kadar fare var. Aman gözünüzü korkutmasın, bu bile her zaman her yerde görebileceğiniz bir şey değil. Farklı şeyler deneyimlemek, farelerden korkan beni bile şaşkınlık ve kahkahayla aralarına itti ☺.

Paris oldukça hareketli bir şehir… Özellikle Eyfel çevresi çok kalabalık. Gece gündüz demeden, Eyfel etrafındaki yeşilliklerde piknik yapan yüzlerce insan çok güzel bir görüntü oluşturuyor. Piknik dedik ama lütfen gözünüze ülkemizdeki o çirkin, estetikten uzak Pazar piknikçileri görüntüsü gelmesin. Oldukça iştah açan, herkesin kendi halinde olduğu, müzikler dinlediği, gitar çaldığı, Eyfel’e karşı içeceğini yudumladığı, estetik bir kalabalık bahsettiğimiz ☺. Çantanıza yiyecek bir şeyler atmayı sakın unutmayın.

Eyfel Kulesi ne amaçla yapıldı

Paris Kulesi olarak da bilinen Eyfel, Fransız devriminin 100. yıldönümünde düzenlenen dünya fuarı için tasarlandı. İlk önce Barcelona’da 1888 Dünya Fuarı için yapılması planlanan kule, bu fikrin reddedilmesi nedeniyle, Paris fuarının giriş kapısı olarak inşasına 1887’de başlanarak 1889’de tamamlandı. Eyfel Kulesi’nin 1909’da sökülmesi planlanıyordu, ancak kule, iletişim için çok uygun yükseklikte olduğundan radyo anteni olarak kullanılmasına karar verildi.

paris eifel kulesi

Yılda 7 milyon ziyaretçi ile dünyanın en çok ziyaret edilen anıtı ve dünyanın en çok fotoğraflanan yerlerinden olan Eyfel, isim babası da olan Gustave Eiffel’in bir projesi. Kulenin mimarı ise yaygın kanının aksine Gustave Eiffel değil, İsviçreli Maurice Koechli’in siparişi üzerine tasarlayan Stephen Sauvestre. Yine bir mimar olan Emile Nouguier ile beraber Stephen Sauvestre ilk tasarımları yaptı.

Yapımında çalışan mühendisler deney yaptıkları ve tam olarak ne olacağını bilmedikleri konusunda suçlamalara maruz kalmış olsalar da kendilerine güveniyorlardı ve ne yaptıkları konusunda kararlı ve emindiler. 3.000 işçi 26 ay boyunca 18.038 adet demir parçayı 2,5 milyon perçinle bir araya getirdi. Hiç ölüm vakası yaşanmamış olması, o günün şartlarında şaşırtıcı bir durum.

eyfel kulesi nerede

Eyfel Kulesi’nin inşası 3 yılda bitti ve 300 metre yüksekliğinde, 24 metrelik bir antene sahip tam 7,900 ton ağırlığında devasa bir yapı ortaya çıktı ve Paris’in o zamanki en büyük yapısı olarak tarihteki yerini almış oldu. Radyo vericileri ile birlikte Eyfel Kulesi 327 metre yüksekliğe sahip.

Kulenin 7.739.401 Frank 31 Sent tutan inşaat masrafları, Gustave Eiffel’in tahminlerinin 1 milyon Frank üstünde çıktı, ancak kule daha başından kazanç sağlamaya başlamıştı. 1889’daki açılış tarihinden önceki 5 ayda kuleyi 1,9 milyon kişi ziyaret edince masrafın 3/4’ü yıl sonuna kadar çıkmıştı. Eyfel Kulesi günümüzde inşa edilmiş olsaydı, yaklaşık 31 milyon Dolara mal olurdu.

paris eyfel kulesi

Tüm ses getiren gösterişine rağmen, onu bir utanç lekesi olarak gören bir kısım Paris halkı tepkilerini dile getirdiler. Bazı sanatçılar devasa bir sokak lambasına benzetirken, bir fabrika bacası gibi Paris’in görsel itibarını zedeleyeceğini ileri sürenler oldu. Dönemin sanat ve edebiyat çevresinde kampanyalar yapılarak ünlü sanatçıların imzaladığı bildiriler dağıtıldı.

Yazar Guy de Maupassant sürekli Eiffel Kulesi’nden nefret ettiğini dile getirip, her gün kulenin içinde yer alan kafeye gidiyor, nedeni sorulduğunda ise “Paris’te Eiffel’in görülmediği tek yer burası.” diyormuş. Gerçekten de doğru, Fransa’nın başkentinde adeta bir kuzey yıldızı gibi Eiffel Kulesi.

Paris Eyfel Kulesi kaç basamak

Bilet gişesine kadarki 9 basamağın ardından, kulenin birinci katına 328 basamak, ikinci katına 340 basamak ve asansör alanına ulaşmak için 18 basamak bulunuyor. Merdivenler aracılığıyla Eyfel Kulesinin tepesine ulaşmak için ise toplamda 1665 adet basamağı tırmanmanız gerekiyor. Eyfel Kulesine tırmanma ciddi emek istese de ziyaretçiler için asansörler var.

eyfel kulesi kaç basamak

Kulenin ziyaretçileri üç farklı asansörle kuzey, batı ve doğu kanatlarından ilk iki platforma ulaşıyor. Kulenin ilk katında Gustave Eiffel ve 1889’deki sergiden görüntülerin izlenebileceği bir kısa film gösteriliyor. Ayrıca Eyfel Kulesinin tarihinin anlatıldığı bir sergi bulunuyor. İlk ve ikinci katlarda lokanta ve kafeler mevcut.

Üçüncü kattaki en üst platforma ulaşmak isteyen bir ziyaretçi, ikinci katta aktarma yapıp ve başka bir asansöre geçiyor. 3. katta Gustave Eiffel’in nefes kesici Paris manzarasına sahip özel dairesi bulunuyor.

Kulenin ikinci katına kadar merdivenle çıkmak 7 €, asansörle çıkmak ise 11 €. Eğer en yukarı kata çıkmak istenirse 17 € ödemek gerekiyor. 4 yaşın altındaki çocuklar için ücret talep edilmiyor. 4-11 ve 12-24 yaş arasına indirim uygulanıyor. Kuyrukta beklemek istemeyenler için biletler online olarak da satın alınabiliyor.

Eyfel Kulesi Paris

paris-sehir-manzarasi-ve-eyfel-kulesi

 • Fransızca ismi La Tour Eiffel.
 • 26 Ocak 1881 ile 31 Mart 1889 tarihleri arasında inşa edilmiş.
 • Yüksekliği 324.8 metre, ağırlığı ise 10.100 ton.
 • Zirveye giden yol 1665 basamaktan oluşuyor.
 • Tasarımcısının ismi Gustave Eiffel.
 • Mimarının ismi Stephen Sauvestre.
 • eyfel-kulesi-onunde-fotograf-cektiren-mutlu-kadin
  1. Fransız Devrimi’nin 100. yılını kutlamak amacıyla Paris Fuarı’nın giriş kapısı olarak düşünülen ve 1887-1889 yılları arasında inşa edilen kule, 300 metre yüksekliğinde ve 1665 basamaklı olarak kurulmuş. Merdivenle çıkmak biraz yorucu görünüyor!
  2. 3.000 işçi, 26 ay boyunca, 18.038 adet demir parçayı, 2.5 milyon perçinle bir araya getirmiş. Üstelik yapım aşamasında hiçbir işçiye zarar gelmemiş. İş güvenliği dediğin böyle olur!
  3. Kendisinin yaklaşık 10 bin ton ağırlığında olduğu tahmin ediliyor.
  4. Kulenin yapımında tam 7.300 ton çelik harcanmış.
  5. Eyfel Kulesi’nin paslanmasını engellemek için her 7 yılda bir, 25 boya ustası 60 ton boya kullanıyor.
  6. Kuleye elektrik sağlanabilmesi için toplam 80 km’lik elektrik kablosu kullanılıyor. Evet, bununla bir köy aydınlatılabilir.
  7. New York’taki Chrysler Building inşa edilene kadar Eyfel Kulesi dünyanın en yüksek yapısıydı.
  8. Kulenin demirleri yoğun güneş altındayken genleşiyor. Soğuk havalarda ise büzülüyor. Bu da kulenin boyutlarını 20 santim kadar değiştiriyor. Toplam büyüklüğü düşününce gözle anlaşılamayacak bir değer.
  9. Şimdiye kadar kuleyi 250 milyondan fazla insanın ziyaret ettiği düşünülüyor. Yılda ortalama 7 milyon insan, Paris’in en ünlü kulesini görmeye gidiyor.
  10. Kulenin yapım masrafları, yaklaşık 8 milyon frank tutmuş. 1880 yılına göre düşünürsek bu inanılmaz bir miktar.
  11. 20 Yıl Değil, Bir Ömür

   vintage-paris-fotografi

   Eyfel Kulesi, ilk yapıldığında 20 yıl sonra sökülecek şekilde planlanmıştı. Fakat turistlerin aşırı ilgisi sayesinde bu kulenin sonsuza dek burada durmasına karar verildi. Yapıldığı günden bu yana ilginç olaylar yaşayan kule, hurdacıya satılma teşebbüsünden sonra 1. Dünya Savaşı sırasında Fransız orduları için önemli bir haberleşme aracı oldu. Radyo frekanslarını engellediği için Alman ilerleyişini durdurmasıyla şehrin kahramanı rolünü de üstlendi. Pek çok markanın reklam alanı olarak hayallerini süsleyen kule, buna benzer zor günleri atlattı. Günümüzde Fransa’nın ikonu olan Eyfel, bunun keyfini hiç bitmeyen ziyaretçileri ile çıkarıyor.