arama

İlk Görüşmede Karşınızdaki İnsanın Sizi Aldatma Meyilli Olduğunu Anlamanın Yolları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Güncel Manşet Güncel Manşet
  • 1 Star
    Loading...

Güven, ilişkilerin olmazsa olmazlarından, aldatılmak en büyük sorunlardan birisidir. Ancak aldatılacağını karşınızdaki insanın davranışlarından anlamak epey bir zordur, özellikle de ilk buluşmalarda. İnsan istiyor ki ilk buluşmada karşısındakini  çözsün, ona göre yoluna devam etsin ama işler istediğimiz gibi yürümüyor.

Bu sebeple biz de ilk buluşmada oturup karşımızdaki insanı sorgulayıcı olmak yerine, o insanla ikinci bir görüşme yapıp yapmayacağımıza karar veriyoruz, belki de olması gerektiği gibi.

Tüm bu düşüncelerin yanında, aldatan insanların genelde sergilediği  davranışlar, sizlere göstermek için listeledik.
Ancak yine de aklınızda bulundurmanızda fayda var, bu davranışlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir dolayısıyla karşınızdaki insanın karşısına kesin ve net çizgilerle çıkmasanız, sadece tedbiri elden bırakmamanız sizin için en iyi tercihtir.

 Belli belirsiz ilişki geçmişi olan biri, bir aldatma hikayesi saklıyor olabilir

İlk buluşmada bu gibi ilişki geçmişini konuşmak iyi bir fikir değil, biliyoruz. Biz zaten olur da konuşulursa diye söylüyoruz. Çünkü konuşulursa biraz belirleyici olabilir.

İlk buluşmada biri size daha önce birini aldattığını söylerse, bu sizi de aldatabileceğini gösteren sağlam bir kanıt olduğunu gösterir, ilişkilerde uzmanlaşan psikolog Madeleine Mason Roantree’ye göre.

Daha önce aynı anda birden çok kişi ile görüşen kimsenin de uzun ve ciddi bir ilişki insanı olmadığını, daha önceden belirlenen ‘yakınlık’ sınırlarını aşmasının çok muhtemel olduğunu da belirtiyor aynı zamanda.

 

İki taraftan birinin görüşmek, buluşmak için aşırı derecede çaba sarfetmesi ve ölüp bitmesi


Tabii ki çoğu ilişki bir tarafın bir tarafı biraz da olsa kovalamasıyla başlıyor. Ancak bir taraf o kadar da istekli değilken aşırı istekli tarafın sürekli kovalaması, doğru bir ilişki başlangıcı olmayabilir.

“Bütün her şeyi siz ayarlamaya çalışırsanız, sürekli siz bir şeylerin olması için çabalarsanız hiç de adil olmayan bir ilişkinin içinde kendinizi bulursunuz ve zamanla yıpranırsınız” diyor bir başka ilişki uzmanı.

Belki mesajınızı günlerdir cevapsız bırakan biriyle buluşmak için can atıyor olabilirsiniz. Belki de tam tersi, biriyle sadece sizinle çok fazla ilgileniyor diye buluşuyorsunuz.

İki türlü de bu güzel bir hikayenin başlangıcı olabilecek gibi durmuyor. İşler böyle olunca bir taraf illa ki yoruluyor, sıkılıyor ve gözünü dışardan alamıyor. Sonra yeni bir aldatma, aldatılma hikayesi yazılıyor.

 İlişkinin her aşamasında, kıskançlık bir aldatma belirleyicisi olabilir.


Kıskançlık ve karşınızdaki insanın her davranışını sorgulamak, izlemek onu boğabileceği için bir aldatmaya kapı aralıyor olabilir. Tabii bu şekilde düşünüp çok da salmamak lazım. İlk buluşmada aşırı tutucu ve kıskanç davranışlar sergilemek zaten bambaşka bir boyut, en basında böyle davranmak karşınızdaki insanı korkutup kaçırabileceğinizi gösteriyor.
İlişki süresinde aldatma, kişi kendini kötü hissettiğinde, ilişkinin onu kötü etkilediğini düşündüğünde ya da aşırı kıskanç bir partner tarafından kısıtlandığında olabiliyor.

“Genelde, karşınızdaki insana güvenmediğinizde, her hareketine müdahale etmeye çalıştığınızda, ilişki doyumsuz hale gelecektir her açıdan. İki tarafı da tatmin, mutlu eden bir ilişki, ilişkiyi ihanetten korumanın en kesin yollarından biridir.” diyor Weiser.

 Narsist olan bir insanı aldatma potansiyeli daha yüksek olabilir


Bazı kişisel özellikler ilişkide direkt olarak aldatmaya ya da aldatılmaya sebep olabiliyor. Narsisizm de bunlardan biri.
Narsist insanlar, Amerikan Psikoloji Örgütü’ne göre, kendilerini her konuda en iyisini hak ettiklerine ve kendi isteklerinin başkalarınkinden çok çok daha önemli olduğuna ikna etmiş insanlar.
Business Insider, narsistlik ve aldatmak arasındaki bağlantıyı şöyle kurmuş:
Narsist bir insan için bir ilişkiye sadık olmak dünyanın en zorudur, ilişki ne kadar güzel olursa olsun. Çünkü bu insanlar hiçbir zaman gördükleri ile yetinmeyip daha fazlasını istemeye meyillidir.
İşin özü, böyle bir insanla psikologculuk oynamak sizi de yorar. Narsist birinin isteklerini karşılamaya çalışırken kendinizi yıpratacağınızı fark edeceksiniz.

 

 Kendine saygısı, güveni olmayan insanlar aldatmaya daha meyilli olabilirler


Bazı insanlar vardır ki, kendine güveni ve saygısı olmayan bu insanlar sırf kendi özgüvenlerini biraz da olsa yükseltmek için aldatırlar. Bu yüzden diyoruz, kendine saygısı ve güveni olmayan insanlar aldatmaya daha meyilli olabilir.

 Aldatan insanlar gittikçe daha da düşüncesiz davranışlar sergiler


Açıkçası bu hemen ilk buluşmada anlayabileceğiniz bir durum değil ama yine de, ilk tanıdığınız o düşünceli,ilgili ve harika insanın anlık değişmesi ve git gide değişmeye daha da devam etmesi sizi aldatıyor olduğunu gösterebilir.

 En ufak bir yalan, aldatan kişiyi açığa çıkarabilir


Dürüstlük, bir ilişkinin aldatma ile sonuçlanmasının önüne geçen en büyük kişilik özelliklerinden.
Aldatmak ile dürüstlük kelimeleri zaten oldukça çelişkiliyken, bunun aksini iddia edebilecek biri yoktur heralde.
Ancak bizim burada bahsettiğimiz dürüstlük asla yalan söylememek değil tam olarak. Karşınızdaki insana karşı her konuda açık olmayı deneyin. Bir sorun mu var, gidin konuşun, çözebiliyorsanız çözün. Hayatınızda başka biri olacak gibiyse bile karşınızdaki insana ona karşı olmayan hislerinizden bahsedip, ayrıldıktan sonra yeni bir insanla devam edebilirsiniz ki bu zaten aldatmak değil.

 Sizi sürekli görmezden gelen, sürekli huzursuz davranan insanların aldatma potansiyeli yüksek olabilir


Şimdi bu insanlar, agresif sinirli olurlar ve  kendilerini ilişkiye adamak istemiyorlar pek fazla.Karşıdaki insana ilk başta ki gibi değer vermiyorlar ,E vaziyet böyleyken de kendilerini karşılarındaki insana tam açamıyorlar onlarla konuşmuyorlar falan. Bu insanın karşısındaki de bir insan, bir noktada sıkılıyor, bunalıyor, başka bir kimse tarafından gönlü çalınıyor ve yine aldatma hikayesi.

İşin sonunda, herkesin farklı bir yolu farklı bir tarzı var. Kimisi tahmin edebileceğimiz şeylerken kimisi de asla tahmin edemeyeceğimiz şekilde yollar izleyebiliyor. Bu yüzden biz sizi yine de uyaralım, insanların karşısına kesin yargılarla çıkmamanızda, sadece bizim söylediğimiz bu yolları aklınızdan çıkarmanızı tavsiye ederiz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ