arama

Vitamin Eksikliği Belirtileri

Vitamin Eksikliği Belirtileri
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Güncel Manşet Güncel Manşet
  • 1 Star
    Loading...

Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı olan vitaminler, yeteri miktarda karşılanmadığı takdirde çeşitli sorunlara yol açıyor.

Sağlıksız ve yanlış beslenme nedeniyle çoğu zaman vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri karşılayamayız. Bu nedenle cilt ve tırnak sağlığından görme sorunlarına kadar birçok alanda sorunlar yaşarız.

Vitaminler vücudumuzun sindirim ve bağışıklık sistemini doğrudan etkilerler. Bu durumda birçok hastalıktan korunmanın yolu vitamin yönünden zengin besinlerle beslenmekten geçer. Peki hangi vitamine karşı eksiklik hissederiz ve bunu nasıl anlarız? diyorsanız, cevabı haberimizin devamında;

saglikli-yasam.jpg


A VİTAMİNİ

Cilt ve kemik yapısı bakımından oldukça önemli olan A vitamini aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bu nedenle kanser ve diğer hastalıklara karşı güçlü bir silahtır. Bağışıklık sistemi açısından oldukça önemli olan A vitamini vücut direncini arttırırken aynı zamanda hücrelerin yenilenmesine de yardımcı olmaktadır.  Protein bakımından zengin beslenen sporcular için A vitamini çok önemlidir. Protein, A vitamini olmadan kullanılamaz.

a-vitamini-002.jpg

A vitamini eksikliği, görme bozuklukları, ciltte kuruluk, kemik ve diş problemleri, halsizlik, saç ve tırnaklarda kırılmalar ve çeşitli enfeksiyonlarla belirti verebilir. Aynı zamanda A vitamini eksikliği görülen kişilerde dudakta yaralar ve dilde kızarıklık görülür.

A vitamini ihtiyacını, domates, tahıllar, portakal, şeftali, yeşil sebzeler, lahana, havuç, bal ve bitkisel yağ gibi gıdalardan bolca karşılayabilirsiniz. Her bireyin günlük A vitamini ihtiyacı 800 mg’dır. Ancak hamile ve emziren annelerde bu oran 1200 mg’a kadar yükselmektedir.


B2 VİTAMİNİ

Özellikle aşırı alkol tüketenlerde görülen B2 vitamin eksikliği, çok sık antibiyotik ve sakinleştirici kullanan kişilerde de görülmektedir. B2 vitamin eksikliği, vücudun asit oranının dengelenmesini sağlarken aynı zamanda solunum ve sindirim sistemi içinde oldukça önemlidir.

Ağız kenarında yara, dilde kızarıklık,  göz kenarında kızarıklık, kansızlık ve burun kenarının kuruması gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Süt, peynir, yoğurt, yumurta, mısır, kurubaklagiller ve yeşil sebzeler ile B2 vitamin eksikliğinizi giderebilirsiniz.


B12 VİTAMİNİ

Ciddiye alınması gereken konulardan biride B12 vitamini eksikliğidir. Eksiklik giderilmediği takdirde alzeimer hastalığına kadar birçok sinir sistemi hastalığına neden olmaktadır.  Sinir sistemi için oldukça önemli olan B12 vitamini, aynı zamanda hücrelerin yenilenmesini de sağlıyor.

B12 eksikliği, halsizlik, kas ve eklem ağrıları, uyuşukluk, yorgunluk, kolay hastalanma, iştahsızlık, dolaşım sistemi hastalıkları, kansızlık ve ağız içinde oluşan yaralar gibi birçok sorunu beraberinde getirerek belirti veriyor.

B12 vitamini sebzelerde çok fazla bulunmaz. Genellikle et ve süt ürünlerinde bulunan B12, peynir, süt, yumurta, balık ve et ürünlerini bolca tüketmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda mutlaka bir uzman kontrolünden geçmeli, gerekirse doktor onayı ve kontrolünde ilaç kullanılmalıdır.


C VİTAMİNİ

C vitami denilince şüphesiz ki akla ilk olarak bağışıklık sistemi gelmektedir. Grip gibi bağışıklık sistemi hastalıklarının baş düşmanı olan C vitami eksikliği, hastalıklara karşı vücut direncinin artmasını sağlar. Aynı zamanda kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.  kemik sağlığı, diş eti ve cilt sağlığı için oldukça önemli olan C vitamini, kan dolaşımını dengeleyerek hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır.

c-vitamini-004.jpg

C vitamini eksikliği, grip ve nezle gibi bağışıklık sistemi hastalıklarına kolay yakalanmaya fakat zor atlatmaya neden olur. Her birey günde 60 mg C vitamini tüketmelidir. Sigara içen kişilerde ise bu oran  100 mg olmalıdır.

Yeşil biber, maydanoz, çilek, domates, yeşil sebzeler, kırmızı lahana ve turunçgillerde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır.


D VİTAMİNİ

Yapılan araştırmalarda gençlerin %20’sinde D vitamini eksikliği görülürken yaşlılarda bu oran %50’ye kadar çıkmaktadır.  D vitamini eksikliğinin başlıca nedeni besinlerin yeteri miktarda D vitamini bulunmamasıdır. Vücudumuz güneş ışınları sayesinde D vitamini ihtiyacını karşılamaktadır.  Günde 10-15 dakika güneş ışığı görmek vücudun ihtiyacı olan D vitamini için yeterli olacaktır.

 

D vitamini eksikliği nedeniyle kemik erimesi, kemik ağrıları, halsizlik, kas ağrıları, yüksek tansiyon, kabızlı, ishal, baş ağrısı, konsantrasyon eksikliği, mesane sorunları ve kilo alma gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. Aynı zamanda uzun süre tedavi edilmeyen D vitamini eksikliklerinde meme kanseri, kolon kanseri pankreas kanseri,  kalp hastalıkları ve hatta depresyon gibi ciddi hastalıkların meydana gelmesine neden oluyor.


E VİTAMİNİ

Cilt bakımı ve güzelliği için oldukça önemli olan E vitamini aynı zamanda göz sağlığı için oldukça önemlidir.  E vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirir ve damar sertliğinin oluşmasını engeller. Antioksidan özelliğiyle bilinen E vitamini hücrelerin yenilenmesini sağlar ve kansere karşı korur.

e-vitamini.jpg

E vitamini, kansızlık, görme bozuklukları, kısırlık, kalp ve damar hastalıkları,  kas yorgunluğu ve cinsel rahatsızlıklar meydana gelmektedir.

E vitamini ihtiyacını badem, ceviz, ay çekirdeği, tahıllar, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve  bitkisel yağlar ile karşılayabilirsiniz.


K VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

Kanda pıhtılaşmaya yol açan K vitamini eksikliği, bağışıklık sisteminin direncinin düşmesine neden olmaktadır. K vitamini eksikliği görülen kişilerde kolay hastalanma ve yaralarında geç iyileşme gibi sorunlar görülmektedir.  Aynı zamanda diş etlerinde, idrar yollarında, akciğer ve deride kanamalar görülmektedir. Yoğun kanama problemleriyle bilinen K vitamini eksikliği, basur, adet döneminde aşırı kanama ve burun kanaması gibi belirtiler görülmektedir.

k-vitamini.jpg

Antioksidan kaynağı olan K vitamini kansere karşı koruyucu etki sağlayarak kan kaybı ve kan pıhtılaşması gibi sorunları önlemektedir. K vitamini bakımından zengin gıdalar; karnabahar, brokoli, lahana, fasulye, bezelye, yumurta sarısı, yoğurt, patates, brüksel lahanası ve yeşil çayda bol miktarda bulunmaktadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.